Jaký byl rok 2019 v online marketingu a na co se můžeme těšit v roce 2020

PF 2020
Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!

Online marketing je místo, kde se změny dějí v zásadě každý den. A ani my nezůstáváme pozadu. Rádi bychom tedy nyní shrnuli, co se stalo v analytice a ve výkonnostním marketingu, co se stalo u nás a stručně i co plánujeme.

V tomto roce jsme byli svědky několika trendů v onlinu:

1.Online marketing samotný firmu nezachrání

Firmy, které se spoléhají pouze na online, mají nebo budou mít problémy. Výkonnostní marketing, který děláme je vysoce funkční, ale je to vždy otázkou času než se objeví noví konkurenti, kteří začnou zvyšovat ceny nebo kdy marketingové systémy změní pravidla v neprospěch inzerenta. Více jsme psali v článku Největší pasti online marketingu.

2. Klíčové je měření až ke konečnému zákazníkovi

V tomto roce jsme provedli několik propojení webové analytiky s CRM. A stopovali jsme, z kterých kampaní jsou nejenom konverze, ale i platící zákazníci. Výsledky byly překvapující. Velmi dobře fungující kampaně z hlediska počtu odeslaných formulářů ne vždy byly ty, které přiváděly platící klienty.

3. Vyšly zlomové novinky, které nás budou provázet i v dalších letech:

Google a YouTube se více zaměřují na novinky ve videokampaních

Například je možné pustit video kampaň, kde se zobrazí produkty, co jsou vidět ve videu stejně jako v nákupech – z videa by se postupně měl stát výkonnostní kanál.

CSS – Služby porovnávání zboží

V reakci na pokutu 2,4 miliardy USD, Google Nákupy už mohou být zprostředkovány i jinými poskytovateli – tím se otevírá skvěle konkurenční trh a možnosti Nákupů Google. Hezky problematiku vyzvětluje Martin Zítek na Digichef.

App + web měření od Google

Z počátku jsme byli skeptičtí a kladli otázky „proč“, „k čemu“. Ale toto je pravděpodobně úplně nový formát Google Analytics a webové analytiky. Nejedná se pouze o to, že mobilní aplikace a web mohou být měřeni do jedné služby, což již samo o sobě je skvělé, ale také o to, jak se mění přístup k datům z webové analytiky a jejich sběr. Klient bude benefitovat hlavně z toho, že data nebudou nijak vzorkována a samotné rozhraní je výrazně rychlejší. Na druhou stranu, celý systém je výrazně závislejší na kvalitě nastavení a jeho dokumentaci. Jelikož lajcky řečeno, zde si je možné nastavit cokoliv, ale pak je nutné se v tom vyznat. Ale pokud toto zvládnete, je možné získat hodnotnější a přesnější přehledy.

Toto jsou pro nás 3 nejzásadnější novinky v online marketingu a webové analytice.

A nyní i několik novinek z naší firmy:

  • Do týmu jsme přivítali Nikol, která si díky svému backgroundu z controllingu velmi rychle zvykla na nutnou preciznost při tvorbě a optimalizací PPC kampaní.
  • Bohužel náš tým opustila rovněž skvělá kolegyně Andrea, která se chtěla více věnovat svým projektům – designovým košíkům a kabelkám. Takže když budete něco potřebovat, neváhejte!
  • Tento rok jsme se mohli jsme se zapojit do několika nových projektů s obrovským potenciálem. Jmenovat můžeme například Arnold-robot.eu, který pečuje o spokojenost vašich zaměstnanců nebo Frenkee.cz, který revolučně mění a ještě změní svět pojištění.
  • Když už mluvíme o Arnold-robot.eu, zde jsme si vyzkoušeli vývoj webu na WordPressu, který se načte do sekundy i na mobilu.
  • Rovněž jsme tento rok dělali i první UX analýzy. Nebylo to cílené, ale tak dlouho jsme vyhodnocovali data a dělali testování různých změn na webu, až jsme vlastně začali dělat UX. Ale přiznáváme, nejsme v tom zatím takoví experti, abychom si troufli na největší projekty. Ale chcete-li, rádi se za výhodnějších podmínek podíváme na vaše stránky.
  • V minulém roce jsme začali více dělat automatizace procesů i marketingu. Shodou náhod se nám sešly tři projekty, které vyžadovaly hlubší integrace mezi systémy, takže jsme propojovali vše, co má jen náznak API přes Microsoft Flow, Integromat, Zapier. A síla toho, když spojíte několik systému, které spolu roky nemluvily, to dokáže klientovi opravdu vyčarovat úsměv na rtech.

Co plánujeme v příštím roce?

  • Chceme se zaměřit hlavně na práci s daty – v současnosti máme u klientů hodně dat. Ale ne vždy s nimi oba pracujeme. Budeme se snažit dostat data více ke klientům a také se více zaměřit na to, zda rozumí náš klient co říkáme? Můžete čekat ještě větší důraz na poskytování kontextu v online marketingu (například, konverze z kampaní se zvýšily o 20% -> bez absolutní hodnoty je to polovičatá metrika – 20 % ze 100 tisíc Kč je hodně oproti třeba 20 % z 1 000 Kč.
  • Chceme se více zaměřit na automatizaci marketingu i procesů ve firmách.
  • Chceme nadále dělat funkční výkonnostní kampaně, které budou podpořené komplexním pohledem na firmu, její data, web, což nám umožní dělat při kampaních i smysluplné testy a aplikovat nové funkce, které nám reklamní systémy připraví.
  • Hodláme se více ponořit do Google Cloudu a získávat hlavně pro klienty s více návštěvníky na webu cennější data

Tak to je od nás vše. Nyní již přejeme pouze klidný konec tohoto roku a těšíme se na jízdu v roce následujícím.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů
Google Analytics

Záloha dat ze starých Google Analytics

1.1.2023 měly skončit staré Google Analytics. Stále ale fungují (už ale máme první účty, které data nesbírají!), ale datům v nim bychom už stejně příliš