Expanze do USA z hlediska online marketingu

Vstup na americký trh je bezesporu disciplínou pro odvážné. Je to obrovský trh, který nabízí velké odměny, ale skrývá i zjevná a skrytá nebezpečí.

Klientů, co inzerovali v USA, jsme již řešili odhadem kolem 20, hlavně start-upy, ale také B2B nebo e-shopy. Naši klienti prodávali dětské chůvičky, magnety nebo telefony. Také pomáhali U.S. firmám s HR nebo financemi. Řešili jsme i místní byznysy jako gastro nebo lyžařskou školu.

Při vstupu do USA doporučujeme zvážit tyto 4 body:

Cena za klik v USA

Vždy záleží na odvětví. Ale jestli je v ČR online marketing většinou tou nejlevnější metodou propagace, v USA to nemusí platit. Některá slova jsou vyšponována do desítek či stovek USD za klik. Naopak v některých oborech a lokalitách se dostanete na ceny srovnatelné s ČR. Extrémní ceny za klik jsou hlavně v oborech jako právo, IT, pojišťovnictví, SaaS produkty a ve státech jako California nebo New York. Zde sice můžete zlepšit cenu za klik o 50 %, ale pořád to bude nesmyslná částka. Vždy dává smysl udělat si základní analýzu klíčových slov a dle té se rozhodnout.

Na druhou stranu, vzhledem k vysoké ceně za klik ve vyhledávání, dává často smysl obsahová nebo FB reklama. Její cena je také vyšší než v ČR, ale už ne tak výrazně. Když jsme zkoušeli kampaně na náš whitepaper pro menší firmy v okolí Colorada, dokázali jsme se dostat na ceny kolem 10-15 € za lead. 

Velikost amerického trhu a jeho různorodost

Klasickou chybou, kterou dělají firmy při vstupu do USA, je spustit kampaň na celé státy. Je jedno s jakým rozpočtem. Je to to samé, jako kdybyste pustili kampaň na celou Evropu. Prodejní argumenty a motivace ke koupi jsou úplně jiné v New Yorku, Kentucky nebo Utahu.

Kromě toho, že není reklamní sdělení vyladěné, tak se ještě k tomu zásah rozmělní.

Při vstupu je nutné zvážit výrazně jiné chování zákazníků, jejich různé potřeby a i vnímání marketingu. Jedna drobná zkušenost – americký zákazník například výrazně více telefonuje. I televizní reklamy v USA vyzývají z naší zkušenosti častěji k telefonu než k návštěvě webu. Z toho důvodu nemůžete dát na web české číslo nebo pouze formulář bez telefonu.

Ale... i malé kroky mají větší smysl než na českém trhu

Po dvou negativních bodech musíme sdílet i pozitiva. Každý SEO specialista vám řekne, že máte psát články na blog. Pokud ale napíšete dobrý článek na blog v ČR, tak vás jistě zamrzí, když zjistíte, že ho přečte pár desítek lidí, protože trh je zkrátka malý.

Když ale napíšete článek v USA, tak i když procentuálně na počet obyvatel jej čte přibližně stejně lidí, tak už jsou to úplně jiná čísla. Například články v angličtině How to change the region of Google Cloud’s Big Query dataset, How to claim your Facebook Business Page back when you lost access? a How to improve Zopim (Zendesk) or Smartsupp chat load time or any other external JavaScript mají dohromady větší čtenost, než zbytek našeho webu, a to je česká část výrazně lépe udržovaná.

Kvalitou jde konkurenci porazit

To, co občas vidíme v účtech spravovaných americkými agenturami, je strašné. Ačkoliv jsou USA kolébkou online marketingu, tak někteří jejich specialisté i agentury zaspaly. To je dle našeho názoru i důvod velmi vysokých cen – když neumí zlepšovat skóre kvality, tlačí to cenou. Což je šance pro naši kampaň.

S expanzí do USA pomůžeme - máme zde i pobočku

USA máme rádi. Kromě toho, že jsme jej sami procestovali, včetně sídel Google (fotka dole), Facebooku a dalších firem, máme hlavně zástupce na místě a americkou firmu v Coloradu s US účtem a vším dalším.

Naši dva kolegové Lyndsy a Jirka v Coloradu žijí, velmi dobře znají místní prostředí. Dokážeme vám pomoci s kampaněmi, zkontrolovat texty a také případně nalézt pomoc na místě v jiných oborech, jako jsou daně, logistika apod.

Spojme se a buď najdeme cestu ke spolupráci, nebo si jenom užijeme společnou kávu.