Import nákladů do GA4 s využitím cost-import.cz, Make.com a virtuálního serveru

Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!

V poslední době vzniklo několik jistě skvělých nástrojů na import nákladů do GA4 – např. GA4DataImport.com od Václava Ráše nebo cost import od Etnetera + Fragile . My jsme se rozhodli zkusit to po vlastní ose s tím, co už vlastně máme. Tedy získáme náklady do Google Sheetu, převedeme je v Make.com (Integromatu) do CSV, nahrajeme na server a stáhneme přes SFTP.

Jsme ve fázi testování, nejvíce zabrat nám dává správa serveru, ale základní proof of concept (s využitím root přístupu – všichni správci serverů šly právě zvracet), je vlastně velmi snadné udělat. Pokud chcete testovat s námi, můžete postupovat takto.

1. Nahrát náklady do Google Sheetu pomocí skriptu cost-import.cz

O tom už bylo napsáno spoustu a sám Standa má na webu dobré návody. Tuto fázi tedy určitě zvládnete.

2. Vytvořím cost import v GA4 s metodou SFTP.

Jako adresu serveru dám sftp://144.44.44.6/ home/uzivatel/costs/soubor_s_naklady.csv (dejte svoji IP adresu a svoji cestu). Pokud experimentuji s rootem, bude to sftp://144.44.44.6/ /costs/soubor_s_naklady.csv (odstraňte mezeru)

Nezapomeňte provést mapování – defaultní nabídka sloupců je jiná než má výstup od cost-import.cz.

Následně mi GA4 vygeneruje veřejný klíč, který musí přidat na server. Zatím se mi zdá, že je vždy stejný, takže to bude stačit jenom jednou.

3. Založit a základně nastavit virutální server, který podporuje SFTP

Možností, kde takový server založit máte neomezeně. Ceny jsou od 1 Kč do tisíců Kč měsíčně. Elegantní varianta je vytvořit si server pomocí Google Cloud nebo je možné si i na Marketplacu vybrat distribuci a jedním klikem to nainstalovat i zprovoznit. Zde je pak možné bez rezervovaného výkonu platit jenom za to, co skutečně využijete. Problém je, že zde bez zkušeností s nastavením je možné projet dost (nebo v lepším případě narazit na limit výdajů, který doporučuji vždy nastavit). Vzniká na to i dost meme, jedno suprové je např. od The Developer na Facebooku:

Takže jsem šel cestou nejmenšího odporu. Objednal jsem si na Wedosu VPS SSD za 146 Kč/měsíc a ještě jsem našel na internetu nějaký voucher na 33 % slevu.

Nainstaloval jsem si nechal Debian 10. Ale asi je to pro tento účel úplně jedno. Konfigurace stačí opravdu minimální.

My už jsme ve fázi, že jsme našli dodavatele, co nám pomohl s účty, skupinami, oprávněními a dalším zabezpečením (nechce další zakázky), ale základní konfiguraci zvládne každý s pomocí online návodů.

Doporučuji si přečíst nějaké základy, jak pracovat s SSH, jak se připojit, co jsou to klíče, základní shell příkazy pro práci se složkami, soubory a obecně pro pohyb v rámci serveru. Kdybyste šli úplně naslepo, pro základní nastavení stačily tyto příkazy:

  • ssh root@ipadresaserveru a pak zadat heslo – jste na serveru
  • mkdir ~/costs/ – v domovské složce uživatele vytvoříte složku /costs/ kam to budete nahrávat
  • A pak musím nahrát veřejný klíč od GA4 – postupujte dle tohoto návodu, část Copying public key manually
  • první doporučení každého správce serveru je, přihlašujte se vždy klíčem, vygenerujte si i klíč pro vás a zakažte přihlašení heslem – ale pro účely proof-of-concept stačí nahrát klíč GA4

V tuto chvíli, stačí do této složky dostat CSV soubor s náklady. Na to použijeme Make.com

Tip: Pokud byste se chtěli vyhnout úplně SSH shellu, možností by bylo použít i Wedos Managed Server, kdy můžete uživatele, včetně klíče vytvořit v uživatelském rozhraní. Cena je od 617 Kč/měsíc. PS: Wedos mi nic neplatí. Určitě by to samé zvládli i jiní poskytovatelé, ale v tuto chvíli potřebujeme server za nejnižší cenu, snadno a rychle. A tam podle mě Wedos vyhrál).

4. Scénář v Make.com na převod Google Sheetu do CSV

Toto určitě neřeším nejlepší metodou, ale jinak mi to nešlo. Cílil jsme na co nejmenší počet operací, abych se vešel do free tarifu – a vešel jsem se – vlastně celý sheet-csv je jedna operace bez ohledu na počet řádků.

Náklady z SFTP make.com

Zde jsou jednotlivého kroky mého nastavení:

  • A následně musím sladit časové plánování a mít i nějakou rezervu.
  • Tedy cost-import.cz proběhne např. v 6 ráno
  • CSV na sheet v 7:30 h
  • a import GA4 např. mezi 8 – 9 h

A teď už můžete kliknout na Import now a doufat, že výsledek bude:

Imported

Následně se můžete kochat náklady přímo v rozhraní. Překvapuje mě i rychlost zpracování, v tomto případě za 30 minut, vždy zatím do pár hodin.

non-google costs GA4

Tip: Zkoušel jsem i o použít Google App Script na export do CSV. Dokonce i ChatGPT dokáže vygenerovat kompletní funkční kód. Stejně to ale pak musím nějak dostat na ten server. A zde byl problém, protože žádnou smysluplnou metodu importu na server, vyjma vystavení souboru online, v tuto chvíli AppScript nedokáže. To už mi přišlo moc punk, ale odstranilo by to celý tento krok.

Tip2: V tomto návodu Jak vypočítat MER v GA4 používá 6clickz v tomto kroku Keboolu místo Make.com.

Kolik to celé stojí?

  • Náklady jsou na cost-import.cz – 600 Kč/konektor na rok
  • A virtuální server cca 1500 Kč/rok
  • Práce s tím spojená – v tuto chvíli už jsem schopen přidat další účet v řádu minut. Vytvoření funkčního konceptu byla věc dvou ošizených nocí, ale jinak by to šlo zvládnout za 1 – 2 h.
  • Aktualizace serveru – serveru jsme povolili automatické updates – používáme tak základní funkce, že by je snad nic nemělo sestřelit
  • Řešení chyb a problémů – to teprve uvidíme

V porovnání s dalšími službami, které mají cenu ve stovkách korun za účet a o vše se postarají, tento postup se může vyplatit, když chcete mít větší kontrolu nad importem nebo máte větší počet účtů.

Kam dál?

V tuto chvíli pilotujeme u několika klientů. Zatím se vše zdá být funkční. Ale největší projekty zatím na nasazení čekají. Budeme rádi, pokud někoho inspirujeme a ať už zde v komentářích nebo mailem michal@marketingmakers.net si vyměníme pár zkušeností.

Zároveň stále váhám, zda to všude implementovat. Neznám roadmapu GA4, ale současná metoda nahrávání nákladů je dost nepraktická. A věřím, že dříve nebo později by mohl Google přidat možnost importu přes API a celá tato „opičárna“ by byla vlastně zbytečná. I zde budu rád za sdílení Vašich informací ze zákulisí.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů