Tři užitečné GA4 přehledy pro PPC specialistu i e-shopaře

Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!

Při posledním školení v GA4 vznikla zajímavá synergie mezi účastníky – GA4 mám, protože ho jednou budu muset mít, ale k ničemu jej nepoužívám.

Tady si nebudeme nic nalhávat, k dnešku (25.9.2022) má GA4 pořád tolik much, že tento postoj nebudu nikomu rozmlouvat, ale lepší se to. Už teď existuje několik reportů, které nám pomáhají ladit kampaně a nakonec i stránky klienta:

1. Segment Overlap report

Tento report nám pomáhá hlavně v začátku spolupráce, kdy klienta tolik neznáme. A chceme rychle pochopit, jaké je překrytí uživatelů napříč kanály. Nebo také chceme zjistit kolik lidí navštíví blog a zároveň kontakty. Případně kolik uživatelů, kteří stráví na webu více než 10 minut se dostane do kontaktů apod. Existuje více cest, jak tato data z GA4 získat. Dle mého názoru nejrychlejší a vizuálně nejpoutavější je překrytí segmentů.

2. Kohorty

V GA3 šly také používat kohorty uživatelů, ale neuměly více než tři měsíce.

Tradiční použití je tedy zjistit, zda uživatel přivedený v měsíci nula udělal tržby v dalších měsících. Nebo pokud jste publicistický web, tak můžete zkoumat i zda uživatel čte obsah i v dalších měsících. To vše dává smysl samozřejmě při srovnání různých zdrojů a kampaní.

Na obrázků je porovnání FB a Google Ads z hlediska leadů u B2C projektu v zahraničí:

3. Funnely

Funnely jsou parádní věc pro porovnání kampaní. Velmi rychle zjistíme, zda nově puštěná kampaň funguje ve srovnáním s dalšími kampaněmi klienta.

Rovněž si mohu přidat segment, například jak se liší chování uživatelů dle vstupní stránky. To mi může odhalit problémy i na vstupní stránce.

Mohu si také do funnelu dát kroky – přišel na stránku, scrolloval, byl aktivní nějakou dobu, viděl ceník a odeslal form a tím odhalit možný problém na stránce.

Co mají tyto přehledy společného?

Je nutné si je připravit pro konkrétního klienta. Není možné udělat si obecný přehled a z toho hned číst. Je nutné si určit, co chci sledovat, co u konkrétního klienta například považuji za vysoce relevantní návštěvu a teprve dle toho nastavovat funnel.

Velkou nevýhodou je, že reporty nejde v tuto chvíli sdílet ani jako šablonu, kterou bych mohl používat, takže u každého účtu je nutné ze začátku projít klikačkou.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů
Google Analytics

Záloha dat ze starých Google Analytics

1.1.2023 měly skončit staré Google Analytics. Stále ale fungují (už ale máme první účty, které data nesbírají!), ale datům v nim bychom už stejně příliš

Google Analytics

Používejte v kampaních UTM_ID parametr

Google Analytics 4 dokáže v tuto chvíli spárovat náklady na kampaň pouze tehdy, pokud použijete UTM_ID parametr v URL adrese. Všichni jsme věřili, že umožní