5 nejčastějších SEO chyb

5 nejčastějších seo chyb - Marketing Makers
Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!

Ano, největší chybou, kterou můžete v SEO udělat, je, že nebudete dělat vůbec nic. To se jistě dočtete ve spoustě jiných článcích. Vy ale pravděpodobně nevíte, kde máte teď začít. 

Při analýzách webů se setkávám s často opakujícími se chybami, jejichž vylepšení by mohlo pomoci vašemu webu SEO-prokouknout. No a s jakými konkrétními chybami, se při SEO analýzách setkávám nejčastěji?

1. Špatná rychlost načítání

Pomalé načítání webové stránky může pokazit uživatelský zážitek a způsobit zvýšenou odchodovost. Obecně také platí, že čím rychlejší web, tím lepší. Rychlost načítání je nejčastěji snižována načítáním velkých souborů (často nepotřebných) a spouštěním různých scriptů. 

Jak si svůj web zkontrolovat sám? Vyzkoušejte nástroj Page Speed Insights od Google
nebo český PageSpeed.cz. Oba nástroje váš web ohodnotí, a zároveň doporučí konkrétní tipy
na vylepšení. 

Tip! Načítání vylaďte hlavně pro mobily. Úpravy přinesou ovoce i na desktopu,
a zároveň získáte lepší skóre ve vyhledávači. Google se totiž primárně orientuje podle
mobilní verze webu.

2. Absence klíčových slov na webu

Jsou vaše služby nebo produkty jasně prezentovány na vašem webu? Často se stává, že se
na něm klíčová slova popisující službu nebo produkt ani nenachází.
Uživatelé pak nemusí pochopit, čím se zabýváte. No a jak to má potom zjistit vyhledávač? Vaše stránka se tak nemusí vůbec zobrazovat ve vyhledávání na relevantní výrazy a návštěvnost z organicu může být omezena. 

Nejdříve si interně vyjasněte, jak chcete produkt nebo službu nazývat, poté si definujte hlavní klíčová slova a ty používejte (nejen) napříč celým webem. 

3. Chybějící titulky a popisky

Titulky a popisky jsou v SEO velmi důležité, málokterý z mých klientů však věděl, kde se skutečně zobrazují. Měly by jednoznačně obsahovat popis toho, co se na webové stránce nachází. 

Podívejte se na horní panely v prohlížeči, kde máte otevřené stránky. Vidíte vedle malý ikonek názvy stránek? To jsou titulky. Meta descriptions neboli popisky se zobrazují hlavně ve výsledcích vyhledávání. Právě výsledky vyhledávání hrají velkou roli v tom, zda se uživatel na web proklikne. 

Při analýzách se často setkávám s tím, že titulky a popisky vůbec nejsou vyplněné. Pokud jsou, objevují se duplicity, strojové vypsání klíčových slov v popiscích nebo jsou popisky příliš krátké. Výsledky vyhledávání pak nemusejí být tolik atraktivní a vy si nechtěně snižujete CTR. 

Tip! Využijte v Googlu operátor site: s vaším webem a sami si zkontrolujte,
jak vaše výsledky vyhledávání vypadají.

Operátor site:

4. Chybná struktura nadpisů

Během analýz se také setkávám s chybnou strukturou nadpisů. Nadpisy se řadí od hlavního H1,
po kterém následuje H2, H3
až H6. H1 často na stránkách chybějí, místo nich vídám H2 nebo tučné texty v odstavci. Hlavní nadpisy, stejně jako titulky, určují obsah dané stránky. Podnadpisy prezentují různé podsekce a v článcích oddělují tematické odstavce. Správná struktura nadpisů pomáhá uživatelům okamžitě pochopit, jaký text je důležitý a jaký méně. Nezapomínejte na ni a nejen uživatelé se budou lépe orientovat na webu. 

5. Absence Google Search Console

Nástroj Webmasters od Google je vhodný pro kontrolu indexace, vyhledávacích dotazů nebo chybových stránek. Přesto ho většina webů před analýzou vůbec nemá. Vždy doporučujeme jeho implementaci, protože dokážeme získávat cenná data. 

Tip! Propojte si Google Search Consoli s Google Analytics a sledujte vyhledávacích dotazy přímo v rozhraní GA. 

Našli jste se alespoň v jednom bodě? Jestli ano, tak rozhodně nezoufejte, většina bodů lze vyřešit svépomocí nebo s přispěním programátora – zkuste třeba dvojku nebo trojku. A pokud stále nevíte, jak začít a od čeho se odrazit, neváhejte nám napsat

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů
Google Analytics

Používejte v kampaních UTM_ID parametr

Google Analytics 4 dokáže v tuto chvíli spárovat náklady na kampaň pouze tehdy, pokud použijete UTM_ID parametr v URL adrese. Všichni jsme věřili, že umožní