Analýzy Collabimu v PowerBI – 2. část Svatý grál

Svatý grál Collabim
Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pokračování článků o jednorázových analýzách v Collabimu je tu! V první části jsme se zaměřili na analýzu SERPu a její možnosti. Nyní se podíváme na Svatý grál.

Již v úvodu první části jsme nakousli, že díky Svatému grálu lze získat:

  • informace o slovech, na které se doména zobrazuje
  • pomocí PowerBI přehled o teoretické návštěvnosti při zvýšení pozic ve výsledcích vyhledávání
  • klíčová slova, na které není vysoká konkurence
  • přehled všech placených inzerátů dané domény
  • seznam reklam všech domén, které inzerují na daná klíčová slova
  • nová klíčová slova, na která se objevuje váš web a vy je zatím neměříte

Jediné, co je potřeba k získání zmíněného přehledu je název domény. Není nutné mít připravený seznam klíčových slov.

Vytvoření analýzy

Tvorba Svatého grálu je úplně stejná jako tvorba jakékoliv jiné jednorázové analýzy. Ve sloupci si zvolíte Svatý grál a do pole vložíte doménu, pro kterou chcete grál získat.

Collabim slibuje data, která hromadí již osm let. Analýzu lze vytvořit pro volitelnou doménu.

Po krátkém načítání vám Collabim zobrazí náhled dat a počet klíčových slov, která zachytil na doméně a počet PPC reklam. Vy už jen kliknete na tlačítko Vyberte data pro export a zobrazí se vám následující tabulka.

V tabulce si vyberete, jestli chcete veškerá data nebo jen vybraná. Samozřejmě zaplatíte kredity, jejichž výše se liší na základě velikosti domény a tím pádem počtu dat. Náš web je menší, a proto je analýza levnější a trvá kratší dobu. Do pár minut je hotovo. 🙂

Svatý grál a jeho výstup

Analýza v PowerBI obsahuje celkem tři slidy. První obsahuje klíčová slova, druhá PPC analyzované domény a třetí seznam PPC na veškerá klíčová slova z prvního slidu.

Jaké informace mohu najít

Ve Svatém grálu můžeme najít spoustu informací, které nám pomohou ať už v optimalizaci pro vyhledávače nebo v PPC. Opět si ukážeme pár praktických postupů, jak se v analýze vyznat a získat tak cenné informace.

Klíčová slova, která stojí za to měřit

Úvodní strana obsahuje seznam klíčových slov a čtyři koláčové grafy. Dva pro přehled o rozdělení klíčových slov a dva pro rozdělení dle možného zvýšení návštěvnosti. Doporučujeme si na první slide přidat tabulku pro filtrování klíčových slov. Můžete zde jednoduše najít konkrétní slovo, které vás zajímá.

První slide Svatého grálu

Jak to najdu? V tabulce Všechny výsledky doporučujeme vyhledávat klíčová slova, která mají dobrý poměr pozice a hledanosti. Zobrazujete-li se na nějaké slovo na druhé pozici, ale hledanost je nulová, pravděpodobně vás tento výraz do výšin nevynese. Zatímco výraz, na který se zobrazujete šestí a jeho hledanost je již v řádu stovek měsíčně, pak je potenciál, že bude pro vás toto slovo fungovat.

K čemu mi to bude? Slovo přidám do sledovaných KW v Collabimu, napíšu článek obsahující dané slovo, vytvořím speciální landing page, mohu na něj inzerovat, apod.

Aktuální teoretická návštěvnost

Sledujte aktuální teoretickou návštěvnost u slov, u nichž je opět dobrý poměr pozice a hledanosti.

Jak to najdu? Aktuální teoretická návštěvnost je třetí sloupec zprava, vedle něj se nachází teoretická návštěvnost při zvýšení pozic +5 a +10.

K čemu mi to bude? Vaše aktuální teoretická návštěvnost může být v řádu jednotek, ale například při zvýšení pozice +5 již může být čtyřnásobná. K dosažení vyšší pozice využijte podobný postup jako u předešlého bodu. 🙂

Musíme upozornit, že návštěvnost ve Svatém grálu je opravdu jen teoretická, pro přesná data raději využijte analytické nástroje.

PPC reklamy vašich konkurentů

Jak to najdu? Na třetím slidu se nachází seznam všech inzerátů všech domén, která mají vytvořená PPC na klíčová slova z tabulky.

Třetí slide Svatého grálu

K čemu mi to bude? Tak, jak zmiňuje přímo Collabim – ke špehování konkurence. 😀 Můžete se podívat, jak vypadají inzeráty konkurentů. Nicméně nikde nevidíte úspěšnost, takže je na vašem zvážení, jak s touto informací naložíte.

Musíme doplnit, že na druhém slidu naleznete PPC inzeráty analyzované domény. V době tvorby analýzy na naší doméně nemáme spuštěné žádné reklamy, a proto nám je Collabim ani nenabídl. Můžete si souhrnně zrevidovat vaše PPC, což je ale také na zvážení, protože přehledněji (s přímou možností úpravy) bychom raději doporučili Ads editor. 🙂

Nicméně analýzy od Collabimu hodnotíme velmi pozitivně a můžeme potvrdit, že je u klientů opravdu využíváme. A co vy? Podělte se o vaše oblíbené SEO nástroje.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů

Zajděme na kávu

Možná najdeme cestu ke spolupráci a možná si jen užijeme kávu