Analýzy Collabimu v PowerBI – 1. část Analýza SERPu

Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pro sledování klíčových slov u svých klientů běžně využíváme český software Collabim. Ten má ve své výbavě i jednorázové analýzy, které opravdu stojí za to. Jak je vytvořit, pracovat s nimi a vyhodnotit, na to se zaměříme tentokrát ve dvojčlánku.

V rámci jednorázových analýz má Collabim širokou škálu možností. Základní z nich je samotný návrh klíčových slov, který může posloužit k dalším analýzám. Kromě vložení slov ze schránky či souboru je lze také získat přímo z url adresy nebo analytických nástrojů. Dále je možné analyzovat PPC nebo technický stav konkrétní url. Námi nejvyužívanější analýzy a ty, o kterých je v článcích řeč, jsou Svatý grál a analýza SERPu.

Analýza SERPu

  • Zjišťuje pozice webu a hledanost vložených klíčových slov
  • Analyzuje výsledky vyhledávání z Googlu i Seznamu
  • Umí získat data o konkurentech a jejich pozicích v organickém vyhledávání

Svatý grál

  • Zjistí, na jaká organická klíčová slova se doména zobrazuje
  • S pomocí Power BI nabídne přehled o teoretické návštěvnosti při zvýšení pozic v SERPu
  • Zobrazí PPC inzeráty na zadanou doménu
  • Dokáže získat data o PPC reklamách konkurentů

Výsledky lze zobrazit v nástroji Power BI, což je software společnosti Microsoft pro vizualizaci dat, jehož stažení je zdarma. Collabim má vytvořeny speciální šablony, do kterých nakopírujete url vytvořené analýzy a data se již sama načtou do tabulek a koláčových grafů.

Šablony stahujte v nástrojích.

Vytvoření analýzy

Menu -> Jednorázové analýzy

Tvorba analýzy je krátký a jednoduchý proces, tedy v závislosti na množství dat. 😊 Dohledatelné jsou v levém postranním menu v záložce Jednorázové analýzy.

Zde si zvolíte, co byste rádi změřili. Poté nahrajete url či klíčová slova, v závislosti na požadavcích jednotlivých analýz a můžete spustit měření. Podle množství dat je dříve či později vygenerován soubor .xls, který je zaslán na váš email.

Šablony pro čtení dat v Power BI lze stahovat v Collabimu v záložce Nástroje.

Analýza SERPu a její výstup

Jak jsme již zmínili, analýza SERPu zjišťuje pozice webu a hledanost zadaných klíčových slov a získává data o konkurentech. My jsme si z našeho webu vygenerovali klíčová slova a spustili měření. Úvodní strana v Power BI vypadá následovně:

Slidy jsou v souboru celkem dva. První obsahuje seznamy klíčových slov, vyhledávačů, domén a pozic. Analýza je interaktivní a lze v ní filtrovat jediným kliknutím. Druhý slide obsahuje informace o titulcích a popiscích, které se zobrazují u jednotlivých domén a klíčových slov.

Jaké informace mohu najít

Prakticky si ukážeme příklady informací, které můžeme díky analýze SERPu objevit.

Pozice mého webu na nejdůležitější klíčová slova

Jak to najdu? Vpravo nahoře zvolte klíčová slova, vpravo dole doménu a v tabulce seřaďte dle pozice:

Filtrování pozic pomocí klíčových slov

K čemu mi to bude? Mohu upravit texty, vytvořit obsah na dané klíčové slovo, zapracovat na linkbuildingu za účelem zvýšení pozice.

Stejně tak si můžete zjistit pozice svých konkurentů a filtrovat lze i dle jednotlivých vyhledávačů.

Titulky a popisky, které se zobrazují v SERPu

Jak to najdu? V horní části vyfiltruji doménu, vlevo případně vyhledávač a klíčové slovo, které mě zajímá.

Filtrování titulků a popisků v analýze SERPu

K čemu mi to bude? Uvidím, které titulky a popisky zobrazí vyhledávač v SERPu. Mohu také objevit, že mi někde titulky či popisky chybí. Rozdíly mezi vyhledávači – v pozicích, popiscích, cílových stránkách. Na základě analýzy je mohu změnit, upravit, přidat, vytvořit nové landing pages, pokud nemám, apod.

Největší pecka opět je, že si můžete zobrazit jakoukoliv doménu, její pozici, titulky i popisky. Ať už děláte analýzu vlastní stránky nebo přehled o konkurenci, když začínáte. 😊 Tipy a informace rozhodně nejsou vyčerpatelné. Určitě toho lze nalézt mnohem více. A pokud ne při analýze SERPu, tak při analýze Svatý grál, na kterou si posvítíme v druhém díle.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů

Zajděme na kávu

Možná najdeme cestu ke spolupráci a možná si jen užijeme kávu