Google Sites a Google My Business jako hlavní webové stránky

Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!

Rádi pracujeme na projektech, kde ladíme webové stránky, analyzujeme data z webu, plánujeme úpravy, tvoříme wireframy, chystáme A/B testy apod. Občas se i dostaneme k návrhu nového webu.

Vždy preferujeme, když se klient rozhodne postavit web na open-source redakčním systému. Tím získá svobodu k úpravám a solidní komunitu, která pomůže s rozvojem webu.

Ale jakýkoliv open source s sebou nese nutnost nainstalovat a spravovat redakční systém. Budou-li se na webu dělat jenom drobné úpravy, bude údržba tohoto webu stát několik tisíc.

Ale… klient měl naprosto základní požadavky:

  • Chci něco fakt jednoduchýho, některé weby měl na WordPressu a vyznat se v tom „Stránky“, „Příspěvky“, „Šablony“, „Elementor“ atd., já chci sakra jenom upravovat otevírací dobu!
  • Chci abych měl co dát na vizitku.
  • Dokud tam nebudu mít lidi, nechci nic platit, už mám dost toho dát desítky tisíc do vývoje něčeho, kam nikdo nechodí.
  • Chci, aby to mluvilo česky,
  • Chci tam mít reference, novinky a ideálně aby se to vše propisovalo na mapy od Googlu.

Jednou cestou bylo pustit se do argumentace, že do kvalitního řešení se musí investovat a že se správným marketingem se řešení zaplatí atd. atd. Druhou cestou bylo akceptovat, že klientovy požadavky jsou splnitelné a dávají smysl. Například tehdy, když je jeho business benzínová pumpa nebo prodejna v malém městě.

Web přes Google My Business

Web Cerpaci Stanice Lety
Web Cerpaci-stanice-lety.cz

Zkusili jsme tedy nasadit nejjednodušší web přes Goole My Business. A klient je nadšený:

  • reference se hned propíše,
  • text který úpraví v profilu na Google se hned propíše,
  • otevíračka se hned propíše a zobrazí na mapách,
  • všechny fotky se propíšou,
  • a vše je skvěle jedndouché.

Nevýhodou je, že tento automaticky vygenerovaný web nemůže být na vlastní doméně a analytika je dostupná pouze v rámci Google Business. Problém také je, že se nepropisují produkty zadané v GMB, takže ceny paliv aktualizujeme jako příspěvek.

Další nevýhodou je nemožnost upravovat pořadí, například dát popis před příspěvky.

Web na Google Sites

Web Oleje-lety
Web Oleje-lety.cz

Druhý požadavek klienta byl na web na motorové oleje, se zadáním: „Teď nestíháme cokoliv vymýšlet, chci tam dát tři fotky a otevírací dobu.“

Staniž se – čistý čas 55 minut, včetně pořízení fotek mobilem a webu na vlastní doméně s SSL certifikátem. Tentokrát na Google Sites. Jako bonus jsou nulové náklady na údržbu.

Tip: Google Sites doporučujeme nepodceňovat. Jiný klient má na něm postavený celý intranet. Geniálně napojený na Google Disk a bezpečně vyřešené přístupy. A opět nulová cena, vše v rámci Google Workspace.

Co je na těchto webech nejtěžší?

Jediné, z čeho mám obavy, jak se nadále budou vyvíjet Google Sites. Ale předpokládám, že v blízké době by neudělaly změnu, která by nás mohla zasáhnout.

Z hlediska specialisty bylo ale nejtěžší udělat web, který v podstatě nejde měřit, nesplňuje moderní UX standardy a není tedy vhodný pro PPC propagaci. Na druhou stranu, co víc potřebuje řidič nákladního automobilu na strakonické mířící do Písku než zjistit, kde je čerpací stanice s dobrou cenou a pestrá nabídka maziv?

Tento projekt nám hezky ukázal, že klienta může potěšit i to nejjednodušší řešení a plně vyřešit jeho problém.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů
Google Analytics

MeasureCamp Czechia 2023

V sobotu 9. září se konal svátek webové analytiky. Byli jsme nejen jeho hrdými sponzory, ale také jsme přispěli naší prezentací – Consent mode from