Krátký report z prvního Dne programatiky

Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zúčastnili jsme se prvního dne programatiky v ČR. Bylo to velmi příjemné dopoledne, kde jsme se sice nenaučili nic zlomového, ale zachytili jsme několik velmi zajímavých střípků z programatického marketingu.

Zajímavosti z našich poznámek v bodech:

 • Adwords byl první programmatic platformou, ale s uzavřeným ekosystémem.
 • Big Data jsou jako teenage sex. Všichni říkají, že to dělají a všichni si myslí, že to ostatní dělají.
 • Programmatic se začíná zaměřovat na uživatele. Cílem je neplatit za umístění, ale za konkrétně definovaného uživatele.
 • Zlepšují se možnosti cross-device propagace a finger printingu.
 • V programmatiku jsou aktuálně prémiové i výprodejové prostory. Stále více zde jsou ty prémiové.
 • Byla zde i spousta statistik a čísel, s větší či menší přesností. Jejich závěr byl vždy stejný: „Ostatní vyspělé země investují do programmaticu výrazně více než v ČR a ty české společnosti nemohou pochopit, jak by jim programmatic pomohl, fňuk.“
 • Programmatic v ČR je zatím extrémně levný a dává smysl do něj investovat. Průměrná cena programatického zobrazení by měla být cca 63 Kč za tisíc zobrazení (CPT).
 • Programatika v podstatě nemá hranice. Důkazem je nedávné spuštění programatiky na HbbTV na kanálech Óčko a Prima. Reklamní formáty jsou zatím omezené, ale další přibývají. Objevilo se i odvážné tvrzení, že do roka a do dne bude programmatic v radiu. To by bylo super, tak uvidíme, jestli se chytnou i hlavní česká radia.
 • Zajímavým paradoxem je, že média by často mohla výrazně více vydělat na programatickém prodeji reklamy, ale místo toho stále prodávají reklamu pod cenou v B2B kontraktech. Mediální domy reagují, že často online reklamu prodávají v rámci většího balíčku a celkový zisk je tedy vyšší.
 • Všichni přednášející zdůrazňují, že programmatic potřebuje spoustu dat a vysoké rozpočty, aby se mohl učit. Osobně jsem vůči tomuto přístupu skeptický a myslím si, že v programatice zatím není možné realizovat výkonovou kampaň. Ale pro brandové kampaně se programmatic stává skvělým médiem, i s možností proma v TV a dalších médiích.
 • Následovaly zajímavé case studies, většinou brandové, jedna výborná z recruitingu, kdy díky Adform cílení na operační systém byla úspěšná kampaň na uživatele Linuxu.
 • Poklona Adform za jejich designer reklam.
 • Dle vyjádření zástupců Óčka, uživatelům reklamy nevadí a do budoucna by vadit neměly. Jak říkají: „Je to o mindsetu.“

Závěrem následovala živá reklama na TV Óčko a výborný oběd (foto přebráno z denprogramatiky.cz):

37

A ještě jedna fotka – CTO a partner Marketing Makers, Michal Blažek, se ptá na jistě podmětný dotaz, který některé posluchače v okolí doslova vyčerpal 🙂

27(1)

To je vše. Těšíme se na další programatická setkání.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně
Další příspěvky od našich specialistů
News, updates, jobs

JavaScript pro marketéry

Nedávno jsme přednášeli na zimním PPC kempu a na VŠE JavaScript pro marketéry. Proč by se měli i marketéři učit základy kódování a jaká byla

Zajděme na kávu

Možná najdeme cestu ke spolupráci a možná si jen užijeme kávu