URL zkracovač na vlastní doméně zdarma – použijte WordPress

Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!

V poslední době několik našich klientů uvažovalo o URL zkracovači s vlastní doménou. Jelikož odkazy, co tvoří např. bit.ly rozhodně nejsou snadno zapamatovatelné a statistiky si může prohlédnout skoro každý. Cena premium verze, kde je možné si tvořit hezké odkazy a ještě mít vlastní doménu nebo subdoménu je v řádu stovek dolarů měsíčně. A konkurence není o moc lepší.

Proč si tedy nevytvořit zkračovač vlastní? Stačí k tomu WordPress, jednoduchá šablona, jeden plugin a trošku zabezpečení.

Jak funguje zkracovač na WordPressu

Náš zkracovač funguje na doméně merimeweb.cz. Pokud kliknete na tento odkaz https://merimeweb.cz/mertetaky, budete přesměrováni na adresu
https://marketingmakers.net/webova-analytika/?utm_source=facebook.com&utm_medium=post&utm_campaign=mertaky2504.

Následně se nám v Google Analytics ukáže, kolik prokliků máme z této kampaně a i sám WordPress plugin Redirection má takovou jednoduchou analytiku.

To je vše, co od zkracovače požadujeme. Chceme mít vlastní doménu, možnost vytvořit si hezkou adresu a data.

Jak vytvořit první shortlink

 1. Přihlásíte se do WordPressu
 2. V menu vyberete Tools (Nástroje) – Redirection – Add new
 3. Doporučuji tvořit odkaz s tímto nastavením Automaticky se použije vaše doména, takže v našem případě https://merimeweb.cz
  • Jaká má být adresa shortlinku, v našem případě /mertetaky
  • Vpravo nahoře se automaticky nabízí možnost Regex – tu zrušte, pokud nevíte, jak s regulérními výrazy správně pracovat.
  • Query Parameters zvolte – Ignore and pass parameter to the target – například Facebook předává přes parametr ID, které následně používá pro párování uživatelů.
  • Target URL – zde zadejte celou adresu, kam se bude odkazovat. Doporučuji včetně UTM parametrů, které si můžete postavit například přes UTM Builder.
 4. Nyní můžete přidat a otestovat nový odkaz.

Jak podobný zkracovač zprovoznit?

1. Zaregistrujte si doménu nebo použijte subdoménu

Pro URL zkracovač potřebujete nějakou doménu, většinou kratší než je ta vaše. Nějakou si zaregistrujte. Případně můžete použít i subdoménu vašeho vlastního webu. Například short.mojeadresa.cz.

Pro tuto doménu potřebujete hosting. Nejjednodušší je dát zkracovač na stejný hosting, kde je váš web. Určitě váš hosting umí aliasy (více domén na jednom hostingu, u Wedosu je 1 zdarma) nebo vytvořit subdoménu.

U hostingu doporučuji aktivovat HTTPS verzi webu.

2. Nainstalujte WordPress

Na vybraný hosting nainstalujte WordPress. Dost hostingů umí instalaci jedním kliknutím. Instalujte vždy nejnovější verzi.

3. Instalace pluginu Redirection

Pro účely tohoto článku jsme si vybrali plugin Redirection. Plugin je zdarma a používáme jej na webech dlouho bez jakýchkoliv problémů. Doporučuji dát vývojářům menší dárek, aby mohli plugin dále vyvíjet a zkracovač mohl fungovat.

V nastavení pluginu není nutné nic nastavovat. Ale pokud chcete můžete zde například nastavit, jak dlouho si má plugin uchovávat statistiky, zda chcete mít přesměrování na http i https nebo za jak dlouho si má prohlížeč klienta pamatovat, kam byl přesměrován (Redirect Cache – defaultně 1 h).

Odstraňte všechny další pluginy, které zde budou.

4. Instalace šablony pro přesměrování

Nainstalujte naši šablonu Redirect Theme. Tato šablona je specifická tím, že v ní není vůbec nic. Skládá se ze tří souborů, které obsahují pouze:

 • pravidlo, že se má WordPress i pluginy sami aktualizovat, aby nebylo nutné se o tento WordPress příliš starat,
 • definici, co se má stát, pokud někdo zadá adresu, která není ve zkracovači, například merimeweb.cz/neco.

Text, který se zde zobrazí můžete upravit v Nastavení – Obecné

Jinak je šablona úplně prázdná. Také odstraňte všechny ostatní šablony, které zde budou. Určitě zde bude např. twenty nineteen, twenty seventeen apod. I neaktivní šablona může být využita pro napadení, takže chceme, aby byl WordPress úplně čistý.

5. Odstraňte všechny stránky a příspěvky

Nechceme, aby zde byl různý komentářový spam a aby mohla tato stránka ohrozit další na stejném hostingu.

A to je vše, teď už můžete tvořit odkazy

Celkový čas na všechny kroky výše je mezi 1 – 3 h, podle toho, jak moc je nutné čekat na aktivaci SSL certifikátu, nasměrování domény (to může být až 24 h) nebo zda není nějaké nastavení na serveru (nebo v souboru .htaccess), které není v souladu s činností pluginu Redirection.

Poskytněte nám zpětnou vazbu, hlaste problémy a přihlaste se k aktualizacím

Toto je úplně první verze tohoto nástroje. Chtěli jsme vyřešit problém s drahými nástroji a získat svobodu v nastavování, počtu domén atd. Nejedná se o jediný podobný nástroj na WordPressu. Vygooglíte několik pluginů, většinou placených. Ale zde je ukázka, jak to jde udělat.

Nástroj jsme původně tvořili pro naše potřeby a pro některé klienty. Zatím vše funguje bez problémů, ale jsme si jistí, že se nějaké chyby objeví. Prosíme, hlaste nám je na shortener@marketingmakers.net.

Šablona se zatím nedokáže automaticky aktualizovat. Pokud budeme vydávat nějaké aktualizace, pošleme je těm, kdo se přihlásí do tohoto seznamu (nebudeme kontakty využívat pro jiné účely).

Pro dotazy a nápady můžete samozřejmě využít komentáře.

Btw. This article is also available in English – URL shortener with custom domain for free in WordPress

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů
Google Analytics

Záloha dat ze starých Google Analytics

1.1.2023 měly skončit staré Google Analytics. Stále ale fungují (už ale máme první účty, které data nesbírají!), ale datům v nim bychom už stejně příliš