Reponsivní reklama, bannery od grafika nebo kombinace?

Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!

V posledních 2 letech jsme až na výjimky přestaly nasazovat tradiční bannery a kompletně jsme přešly na responsivní obsahovou reklamu. Zhodnotíme-li výsledky za toto období, docházíme k závěru, že situace není tak jednoznačná a možná někdy bannery od grafika mají smysl. Zde je takové zamyšlení, jaké jsou výhody a nevýhody řešení a zároveň představujeme náš poslední experiment – tvorbu bannerů pomocí aplikace Bannersnack.

Výhody responsive display ads

  • nastavíte několik verzí nadpisů a textů a následně Google zobrazuje ty nejfunkčnější,
  • rychlá tvorba,
  • levné – není třeba grafik,
  • snadné testování,
  • častější zobrazení než u bannerů

Nevýhody responsivních reklam v obsahové síti

V zásadě nevýhodami jsou výhody, které jinak pojmeme.

  • bannerové reklamy většinou negenerují stovky prodejů – takže o úspěšnosti varianty většinou rozhoduje míra prokliku nebo nějaká mikrokonverze,
  • a nejproklikávanější varianta nemusí být ta nejlepší,
  • a nakonec s tím testováním, když data z reklamy jsou ovlivněna faktory jako míra prokliku a vlastně ani nevíme, který text fungoval nejlépe, to také není tak valné,
  • a častější zobrazení je i na škodu, protože responsivní reklama se často zobrazuje i v naprosto špatném kontextu. Zde je příklad z jednoho populárního českého webu s legračními obrázky, kde si dost uživatelů myslí, že kliknutí na šipku reklamy posune na další obrázek:
  • argumentace Google je, že i v tomto případě se zobrazuje reklama relevantnímu člověku – to je pravda, ale obchodní ředitel, co si právě prohlíží indiána s pumou rozhodně nechce zrovna získávat certifikaci…
  • takže z responsivní reklamy je i více nerelevantních prokliků – jedinou obranou je extrémně přesně cílit a stále vylučovat, což je časově náročnější,
  • vzhledové kombinace, které dokáže Google vytvořit jsou často „no go“ pro brandového marketéra klienta – můžeme se snažit jak chceme, ale když se zkombinují dva špatné texty a pozadí se přizpůsobí pozadí webu a obrázek se zmenší na mini-kostičku, tak to už u klienta prostě neobhájíte…
  • a jelikož je míra prokliku vyšší, prokliků více, tak i cena za klik je výrazně nižší než u bannerů od grafika.

Takže volit bannery od grafika nebo responsivní reklamu?

I navzdory všem nevýhodám responsivní reklamy, většinou nám ve statistikách vychází jako nejrentabilnější. Ale máme mezi klienty i výjimky, kdy opět začínáme nasazovat statické bannery.

Ale v současné době, kdy jsou grafici vytížení, jejich sazba roste a jakákoliv úprava banneru zabere hodinu a více práce, experimentovat s bannery od grafika již není levný A/B test.

Z toho důvodu jsme udělali menší výzkum a našli nástroj Bannersnack. Tento nástroj dokáže vygenerovat bannery ve všech myslitelných rozlišeních. Najednou vytvoříte celou sadu. K dispozici jsou desítky šablon, a pokud úpravy dělá člověk s grafickým citem, je možné dosáhnout cca 80 % kvality bannerů od grafika. K dispozici jsou i animované bannery.

Toto jsem například pro potřeby článku vytvořil za cca 10 minut, včetně úprav konkrétních bannerů:

Sice to není žádná super paráda, ale za 10 minut, 18 rozlišení animovaných bannerů? Kdo z vás to má? 🙂

Nástroj máme předplacený na celý rok. Takže pokud byste s námi chtěli bannery zkusit přes tento nástroj, dejte nám echo, našim klientům budeme účtovat jenom naši hodinovou sazbu nebo vám poskytneme přístup, abyste si bannery naklikali sami.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů