Jak získat zpět Facebook stránku, když jste přišli o přístup – vzorový dokument

Líbí se vám příspěvek? Sdílejte jej!

Klient nedávno přišel o přístup ke svému Business Manageru a Facebook stránce. Účet bývalého zaměstnance, který byl zároveň jediným adminem byl hacknutý a útočník se stal vlastníkem stránky. Klient tedy musel prokázat, že stránku skutečně vlastní.

Informace požadované Facebookem

Jelikož se nepovedlo Facebook přesvědčit i s pomocí bývalého kolegy, že byl účet opravdu napaden, bylo nutné začít proces obnovení přístupu. Facebook požadoval tyto informace:

A copy of a valid government-issued photo ID, such as a current driver’s license or a passport, of the individual signing the statement. You can find the different kinds of IDs we accept in the Help Center.

A notarized and signed statement from a person with sufficient knowledge and authority over this matter that includes all of the below items.

  1. A description of your relationship to the Page (including your authority to request a change in the person(s) who manage the Page, as applicable);
  2. The name of the current person(s) who manage the Page, as applicable;
  3. The relationship of the above person(s) to the Page
  4. The Facebook account or email address associated with the Facebook account that you wish to have added as the new admin of the Page; and
  5. An explanation of your request, and whether there has been a termination of the employment and/or business relationship with the named person(s), as applicable;
  6. All documentation supporting your request (Business License or certificate of incorporation under the business Page’s name to prove requester’s authority over the business)
  7. A declaration under penalty of perjury that the information you have provided is true and accurate (your statement must include this language).

Vzorový dokument – čestné prohlášení o vlastnictví stránce

Toto byl dokument, který jsme ověřený na poště, včetně všech příloh, odeslali Facebooku. Do dvou dnů jsme měli přístup zpět.

Facebook page claim – Honesty Declaration

I [FULL NAME], declare that I am the executive director of the company [COMPANY NAME] I own the only profile on Facebook – [FB profile link]

The company [COMPANY NAME]. is represented on Facebook by the profile – [COMPANY PAGE LINK]

I do claim the above mentioned Facebook page and I ask you to assign its ownership to my Facebook profile.

Incident description

I had had the admin rights for the page until [DATE AND TIME]. This time I received an e-mail which stated that I was removed as a Facebook admin by [MORE INFO AND SCREEN]

[EMPLOYEE NAME] is our former employee who was the only administrator of our Facebook page and Business Manager (his FB username is [EMPLOYEE PROFILE LINK]). According to him, his account was hacked and he is not an admin of the page anymore. He is not willing to cooperate.

Documents attached

  • Certificate of incorporation,
  • My personal ID

I hereby declare under penalty of perjury that the information I have provided is true and accurate.

_______________________

[FULL NAME], Executive Director

Jak kontaktovat podporu Facebooku?

Upřímně, je to stále těžší a těžší dostat se k nějaké osobě. Pokud máte reklamní účet s nějakou útratou, tak se dostanete k chatu na této stránce – FB Business help.

Také je možné podporu kontaktovat přes stránku Facebook Business Support. Odpovídá ale většinou chatbot. Ale pokud přidáte přílohu ke zprávě, občas odpoví člověk.

Přeji hodně zdaru.

Přihlaste se k našemu newsletteru
Posíláme jej maximálně 4x ročně. Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účely newsletteru.
Další příspěvky od našich specialistů
News, updates, jobs

Změna sídla

Po šesti letech, kdy jste nás mohli najít na adrese Domažlická 15 na Žižkově, měníme sídlo. Hlavním důvodem je, že cca 70 % našich kolegů